Přidejte si web do oblíbených položek  

Nejčastější problémy

Problém s domácí stránkou
Spuštění ochranného módu
Erotické a warez stránky
Co je to Spyware?
Návod na program Hijackthis

Trojan doporučuje

Získej 5000 Kč u Včely
 

 

 

Zasílání novinek na email

 

Ikonka webu

TOPlist

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Nejčastější nástrahy v emailu
podle Hoaxe (www.hoax.cz)

Phishing
Tímto slovem se označují podvodné e-maily, kdy jsou na velké množství adres rozeslány podvodné dopisy, které na první pohled vypadají jako informace z určité banky. Tyto dopisy plně využívají tzv. sociální inženýrství. Příjemce je informován o údajné nutnosti vyplnit údaje v připraveném formuláři, jinak mu může být zablokován účet, nebo jinak jinak omezena možnost využití svých finančních prostřednků. V e-mailu byvá uveden odkaz na připravené stránky s formulářem, které jakoby odkazovaly na server banky. Ve skutečnosti je uživatel přesměrován na cizí server, ale vytvořený ve stejném stylu, jako jsou stránky příslušné instituce. Chycený uživatel nepozná rozdíl a může vyplnit předvolená políčka , kde jsou po něm požadovány důvěrné informace - čísla účtu, kódy k internetovému bankovnictví, pin pro platbu atd. Takto získané údaje mohou podvodníci velice snadno zneužít.
O původu slova jsou dvě teorie. Jedna tvrdí, že vzniklo undergroundovou úpravou slova fishing - rybaření , kdy "f" bylo zaměněno za dvojici písmen "ph". Druhá teorie předpokládá, že jde o zkratku: password harvesting fishing - sběr hesel rybařením. V češtině se začal používat výraz "rhybaření" (opravdu "rh").
O významu slova phishing si můžete přečíst na stránkách The Anti-Phishing Working Group, které se na tento problém specializují, případně ve slovníku The Word Spy nebo na anglické Wikipedii.

 

Princip podvodných loterií
Uživatelům je rozeslán e-mail, že vyhráli vysokou cenu v mezinárodní loterii. Do údajného slosování se dostali například výběrem e-mailových adres z celého světa a právě ta jejich vyhrálal. Většinou bývá doporučeno, nikomu se o svém štěstí nezmiňovat (dotyčný by pak zjistil, že není jediný). Když se šťastlivec o svoji výhru přihlásí, dozví se kromě gratulace, že musí před vyplacením výhry zaplatit manipulační poplatek ve výši několika desítek až stovek EUR. Tento poplatek samozřejmě není možné strhnout z vyplácené výhry.
I když naivní šťastlivec zaplatí, žádnou výhru neobdrží. vymáhání výhry je nereálné a šance na vrácení peněz nulová.

Princip Nigerijských podvodných e-mailů
Po celém světě jsou na náhodné adresy rozeslány prosby o pomoc s převodem obrovské částky peněz nebo jiného velkého množství cenin - většinou z Nigerie (odtud název).

Údajným odesílatelem bývá například vdova po bohatém podnikateli nebo vysokém státním úředníkovi. Nekdy například i bankovní úředník, který údajně objevil vysoké bankovní konto po milionářovi, který před několika lety zemřel a nemá žádné příbuzné. Všichni tito podvržení autoří důvěrně prosí o pomoc při vývozu tohoto majetku. Za odměnu je slibována několika procentní odměna, která by však měla činit až několik miliónů dolarů!

Pokud se někdo nachytá a s podvodníky se kontaktuje, bývájí jim předloženy různé falešné doklady a nechybí ani odkazy na podvržené stránky finančních institucí, kde si naivní důvěřivec může zkontrolovat vymyšlené informace.

Princip podvodu spočívá v tom, že z oběti jsou lákány peníze na nečekané nepředvídané údaje, úplatky úředníku a podobně. Pod vidinou velké odměny je oběť ochotna platit.

Tyto podvody nejsou žádnou novinkou, již v dřívějších dobách byly podobné dopisy rozesílány běžnou poštou nebo faxem. Internet pouze urychlil a usnadnil jejich šíření na obrovské množství adres a zvětšil tak podvokům šance, že se někdo nachytá.

Jakým způsobem získali podvodníci moji adresu?
Těch způsobů je několik.
1. Máte svoji www stránku a na ni je uvedena vaše e-mailová adresa. Existují různí tzv. roboti, kteří tyto adresy ze stránek vybírají a shromažďují do databází.
2. Vyplnil jste někde někde formulář. Ten může být volně dostupný (knihy návštěv, komentáře k článkům apod.) a opět ho roboti najdou, nebo to byl podvžený formulář za účelem vylákat potřebné informace.
3. Váš známý rozeslal na všechny svoje adresy hoax nebo jiný řetězový e-mail. Tím se i Vaše e-mailová adresa mohla dostat do obrovského seznamu, které mnohdy tyto řetězové zprávy obsahují. Pokud někdo v řetězci poslal e-mail i do veřejně přístupné konference, není opět problém pro roboty tyto adresy vysbírat.

Proč podvodníci poslali e-mail zrovna mně?
Nevytipovali si Vás jako osobu, pouze se jim do seznamu dostala Vaše e-mailová adresa a tak nyní máte smůlu.
Pravděpodobně i v budoucnu Vás budou bombardovat dalšímy podvody a jiným spamem. Obchod s e-mailovými adresami je velice zajímavý pro různé skupiny a tak je možné na některých, ne zrovna legálních stránkách koupit jejich databázi nebo objednat si službu rozeslání spamu.

Jak reagovat v situacích které jsou zde popsané?
Jednoduše, vše MAZAT. Nikdy neotvírat žádnou přílohu, o které nevíte o co jde. Vše jednoduše mažte a nesnažte se odpovídat, na takové emaily. Pokud vás tyto emaily otravují stále, používejte SpamFiltr.

 

Zpět nahoru stránky


Webmaster | Spyware.er.cz | ICQ | Kontakt | ©2004 Trojanhelp.wz.cz