Přidejte si web do oblíbených položek  

Nejčastější problémy

Problém s domácí stránkou
Spuštění ochranného módu
Erotické a warez stránky
Co je to Spyware?
Návod na program Hijackthis

Trojan doporučuje

Získej 5000 Kč u Včely
 

 

 

Zasílání novinek na email

 

Ikonka webu

TOPlist

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Spyware útočí na Mozillu

Používáte alternativní webový prohlížeč (Mozilla, Firefox, Opera) proto, abyste unikli spywaru a mohli se bezpečně pohybovat i po citlivějších webech? Pak je možné, že se vám bezpečnost začíná rozsypávat pod nohama.

 

Nedostatky prohlížečů

Jednou z propagovaných předností alternativních webových prohlížečů je bezpečnost. V Internet Exploreru jsou nalézány (ale také pravidelně záplatovány) chyby, které mohou vést k jeho zneužití. Prohlížeč by se s jejich využitím mohl stát branou do počítače, na němž je nainstalován. Tak by umožnil buď jeho napadení, vykradení dat, která jsou v něm uložena, nebo by způsobil pád počítače, respektive jeho operačního systému.

Alternativní prohlížeče, jako je Opera nebo programy postavené na bázi jádra Gecko, netrpí takovým množstvím nedostatků, přesněji v nich tolik nedostatků jako v konkurenčním Internet Exploreru nalezeno nebylo. A tak se jejich podíl mezi prohlížeči využívanými k návštěvě webů a práci s aplikacemi postupně zvyšuje.

Alternativní prohlížeče (na platformě Windows) jsou používány mnoha uživateli i organizacemi s vědomím vyšší bezpečnosti, ale také jako obrana proti spywaru. Spywarové komponenty určené pro sledování činnosti uživatelů a následnou personalizaci reklamy jsou společně s dialery a s aplikacemi, které mohou zneužívat počítač například k rozesílání nevyžádané pošty, často optimalizovány na vlastnosti Internet Exploreru.

Protože alternativní prohlížeče obsahují větší množství bezpečnostních funkcí a hlavně vyšší ovladatelnost některých vlastností webových serverů, respektive jejich obsahů, dokáží úspěšně odrazit většinu takovýchto prvků navázaných na Internet Explorer. Jejich použití se doporučuje tehdy, když se uživatel chová na webu rizikově. To znamená, že navštěvuje třeba pornostránky nebo servery s warezem, cracky a podobně.

Nevítané komponenty

V poslední době se ale začínají objevovat nežádoucí komponenty, které reflektují masový nástup alternativních prohlížečů. Například na několika velmi známých serverech, věnovaných řekněme „počítačové bezpečnosti“, se již dnes můžeme setkat s automaticky instalovanými doplňky prohlížečů typu Mozilla. Instalaci je, na rozdíl od Internet Exploreru v původní podobě, vždy nutné uživatelsky potvrdit. Nicméně se jedná o konverzi prvků dobře známých z Internet Exploreru a detekovaných spolehlivě antispywarovými aplikacemi.

 

Dalším typem na prohlížeči neutrálních „doplňků“ jsou ty, které mají formu prvků jazyka JAVA. Díky omezením v nastavení virtuálních strojů sice nemohou, nebo neměly by, získat tolik možností jako prvky typu ActiveX, avšak mohou být instalovány prakticky do jakéhokoliv prohlížeče. A tak se začaly objevovat některé notoricky známé „produkty“, instalující se z webových stránek i ve formě Javy. Co to znamená?

Konec alternativního bezpečí

Množství spywaru, vytvořeného například pro prohlížeče Mozilla, je zatím omezené, a stejně tak i jeho možnosti, nicméně je zde. Do budoucna to znamená, že tak jak se rozšíří momentálně třeba velmi populární a mediálně známý Firefox, budou se na patřičných místech šířit i komponenty, které budou těchto prohlížečů využívat. Mohou se tvářit jako doplňky prohlížeče, jako jeho vylepšení o různé funkce i jako zajímavé hračky. Ostatně, podobně je tomu i v případě komponent pro Internet Explorer.

Ti uživatelé, kteří nejsou příliš technicky zběhlí, pak budou bezmyšlenkovitě klikat na dialogy potvrzující instalaci, jak už stejně dávno činí v majoritních prohlížečích. Poté ale budou potřebovat nástroje na detekci a odstranění toho, co si do počítače neúmyslně nainstalovali.

Jeden z argumentů pro alternativní prohlížecí programy tak dostává smrtelnou ránu. Technickou odolnost vůči instalaci spyware má také Internet Explorer, který najdete ve Windows XP SP2. Pasivní odolnost typická pro Mozilly, ale také například Opery, odchází spolu s tím, jak se tvůrci nežádoucích programů přizpůsobují jejich nástupu. Jde o nepříjemný, ale na druhou stranu velmi logický vývoj, který se dal předvídat a který bude pokračovat.

A co dál?

Pokud používáte Mozillu a během návštěvy serveru nabízejícího třeba nahotinky na vás vyskočí okno instalace doplňku, stiskněte vždy ne - protože nevíte, co je to za doplněk a co bude dělat poté, až se nainstaluje a spustí. Můžete si tak totiž instalovat reklamní systém, stejně tak jako zadní vrátka do svého počítače. Spoléhat se na to, že otázku spyware za vás vyřešili autoři softwaru, který používáte, se prostě už nedá. Hrází činnosti neblahých komponent bundlovaných s určitým typem internetového obsahu se tak - opět a zase - stává uživatel. (Zdroj živě.cz)

Webmaster | Spyware.er.cz | ICQ | Kontakt | ©2004 Trojanhelp.wz.cz